Niemal każdy z nas używa tańszych bądź droższych perfum, ponieważ sprawiają one, że czujemy się pewniej. Jednak są rzeczy, o których najprawdopodobniej większość z nas nie ma pojęcia. A szkoda, bo ciekawostki związane z perfumami są bardzo intrygujące!

(Nie)męski zapach

  • Nie ma czegoś takiego, jak perfumy dla mężczyzn, ponieważ nie istnieją odrębne składniki, których się używa do ich produkcji. Co więcej, ? zapachów męskich, jest używana przez kobiety! Wszystko zależy od reklamy oraz promocji danych perfum.

  • Tuberoza, czyli kwiat w zapachu przypominający jaśmin, najbardziej działa na mężczyzn, gdyż pod wpływem jej woni, reagują oni niekontrolowanym skurczem mięśni (tuberozę znajdziemy w niektórych perfumach Salvadora Dali albo w Dolce&Gabbana).

  • Nie tylko ludzie stosują perfumy, ponieważ powstaje równie dużo zapachów dla zwierząt, np. psów.

  • Uzyskanie np. zapachu truskawek polega na połączeniu ze sobą woni waty cukrowej, skoszonej trawy, masła oraz dojrzałych jabłek.

  • Tworzenie perfum w dzisiejszych czasach polega na komputerowym rozłożeniu zapachu danego składnika (np. jaśminu) na czynniki pierwsze, aby wyodrębnić poszczególne akordy.

Pierwsze perfumy świata

Choć perfumy wydają się nam czymś zupełnie normalnym i z chęcią używamy ich każdego dnia, zasługą ich stworzenia mianuje się chemiczkę Tapputi w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Pierwsze jej perfumy były mieszanką wody destylowanej z olejkami eterycznymi pochodzącymi z różnych roślin. Jej umiejętności szybko zostały docenione, dlatego pracowała w pałacu i to właśnie tam tworzyła coraz nowsze zapachy.